Kat123456789
Kat123456789 Kat123456789
  • 23-01-2016
  • Mathematics
contestada

Please help me with this math question if you can.

Please help me with this math question if you can class=
Relax

Respuesta :

DarkBlue
DarkBlue DarkBlue
  • 23-01-2016
P(1)=2l+2L=2x+2(x+5)=2x+2x+10=4x+10
P(2)=l(1)+l(2)+l(3)=x+7+x+4+x+11=3x+22
P(1)=P(2) => 4x+10=3x+22 =>4x-3x=22-10 => x=12
x=12 => P(1)=4*12+10=48+10=58
              P(2)=3*12+22=36+22=58
Hope that helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

A 3-gallon bottle of bleach costs $11.04. What is the price per quart?
1,084.9 in expanded form​
Write the polar coordinates (3, pi) in rectangular form
What effect did the Muslims conquest have on Spain
Perform the indicated operation. 17 - 1-5
what changes would you expect to be taking place in China?
What was the effect of Cabeza de Vaca and his book Relación on Spanish exploration? How is it still useful today?
Ivan and Tanya share £150 in the ratio 4:1 how much more Ivan has then tanya
In the small intestine, where are fatty acids and monoglycerides absorbed? A. Into the blood capillaries B. As chylomicrons into the lacteals of the lymphatics
why do you think the mass number includes only the number of protons and neutrons?