meisoonymp2ln87
meisoonymp2ln87 meisoonymp2ln87
  • 24-02-2018
  • Mathematics
contestada

If 8 ties cost $128, how much do 15 ties cost?

Relax

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 24-02-2018
Hey there! :D

Find the unit rate.

$128/8= 16

Multiply that by 15, since each tie cost $16.

15*16= 240

15 ties cost $240. 

I hope this helps!
~kaikers
Answer Link
ShipperGirl05
ShipperGirl05 ShipperGirl05
  • 24-02-2018
The 15 ties should cost $80.
Answer Link

Otras preguntas

If f(x)=2|x+3|−1 and g(x)=−4x2−9, what is f(g(x))?
¿Por qué se considera a China como uno de los países más poderosos del mundo?​
Neither Jackie nor James blank the combination for their safe. know remembers recall have
How was tearing a piece of paper like Democritis’ model?
demonstrate in a brief paragraph how the search to explain planetary orbits exemplifies the scientific method and then use of models
Convert 6 yards into meters. Round your answer to the nearest tenth.
PLEASE HELP MEE AND HURRY ALSO SHOW WORK
Did you know who is bobo amp?​
Answer attachment! It would be highly appreciated!
What is the inverse of the function f(x) = 19x+2?