LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Relax

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

The U.S. Constitution stipulates that Electors will vote for the office of President and Vice President, what we commonly refer to as the Electoral College. Two
Question # 5 Multiple Choice Which option identifies the best first method of determining possible crop yield in the following scenario? A farmer wishes to deve
12th commercesub:ocm please help me out with this two questions.1)when was dipository act was passed??2)overdraft facility is given to whomplease help mee asap
How would i solve for X? Please help!
02.09 Atoms and elements discussion-based assessment
Which compound inequality does the number line represent
What is the conflict approach to education?
64 (5x+4) solve for x (angles)
Please answer the 2 parts of this question!! WILL GIVE BRAINLIEST !!​
May 3. Received cash from clients as an advance payment for services to be provided and recorded it as unearned fees, $4,500.