Aisle37 Aisle37
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Marissa bought 12.8 pounds if potatoes at $1.35 per pound. How much did Marissa spend for the potatoes?Explain.

Relax

Respuesta :

robynannap31heh robynannap31heh
  • 24-01-2018
Just multiply the numbers
[tex]12.8 \times 1.35[/tex]
Answer Link
gustanika
gustanika gustanika
  • 24-01-2018
a pound had the cost of $1.35, if she had 12.8 pounds then the cost was,

cost = 12.8 × 1.35
cost = 17.28

She spent $17.28
Answer Link

Otras preguntas

Where do many of the cell's metabolic processes take place?
kate's 85 on her english test was 37 points less than twice the grade on her science test.
Describe how the motions of gas particles are related to the pressure exerted by the gas
kate's 85 on her english test was 37 points less than twice the grade on her science test.
How many molecules of water are there in 5.00 g sample of water ?
find the simplest form of each of the factions 3/12 8/10 and 3/8
Why was Congress reluctant to approve the Marshall Plan? What forced them to make a decision?
a hairstylist schedules 1/4 hour to trim a customers hair and 1/6 hour to style the customers hair. the hairstylist plans to work 3 1/3 hours each day for 5 day
What is the answer to the problem. Increase 14 by 45%
A federal pattern of government has