bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Relax

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 9x-4 when x=5? WILL MARK AS BRAINLIEST
Make a the subject of the formula: 10a + 9b = 3c
If an article is sold for Rs 450 after allowing a discount of 10%, find the list price of the article. please solve it by financial arithmetic method
Solve for X: 5x + 15 = 28
Pls help I’m struggling ☹️
Express $15 as a percentage of $12.
Help I forgot everything math because of homeschooling hi
What is the mode of the following numbers? 1,2, 10, 6, 4, 4, 6, 3, 1, 4​
Why didn't the sharecropping family just leave?
in what ways did the constitution address the idea of no taxation with representation"? In what ways did it fall short.