alexiahjara alexiahjara
  • 21-12-2017
  • Mathematics
contestada

Hugh bought 2 bottles of water. If the total cost of water was $4.50, which equation could be used to find the cost of each bottle of water?
$4.50x = 2
x / $4.50 = 2
2x = $4.50
$4.50 - x = 2

Relax

Respuesta :

ahmadalip1aek7 ahmadalip1aek7
  • 21-12-2017
2x = $4.50

Proof:
2x = $4.50
x = $4.50 / 2
x = $2.25
Answer Link

Otras preguntas

If an experiment was being conducted using an enzyme that was very sensitive to changes in pH (which could result in denaturation), what should be added to the
Please Answer This Fast
Which of the following would not be made in a ribosome? O enzymes O cholesterol O antibodies O water-soluble hormones
Please see attached. Thank you for the help
is mitochondria required in aerobic respiration, anaerobic respiration or both?​
A plane is traveling horizontally at a speed u = 40 m/s at a height h = 100m above ground when it drops a package, as shown in the figure. How long it takes the
need help with this algebra ii question
Write 0.0038 as a fraction.
Identify two segments that are marked parallel to each other on the diagram below.(diagram is not to scale)
Solve equation for 3(2x - 5) - (2x - 5) = 6(4x + 5)​