mai014l mai014l
  • 22-11-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $1.99 per lb to $3.19 per lb in four years. Find the rate of change of the price of apples.

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2017
This is

$3.19 - $1.99
-----------------   =     1.20 / 4  = $0.30 per year
         4
Answer Link

Otras preguntas

Sara purchased a shirt on sale for $10.00. The original price of the shirt was $15.00.what was the percent of the discount sara received on her shirt
The interaction between genes and personal environments determines whether or not certain diseases will develop. Please select the best answer from the choic
I need help please????
The major characteristics of poetry include all of the following except _____. ________________ Options: stanza pattern economy of words main idea
Please help me with this
Scientists who use principles to develop new technology work in the field of ___ science.
name six things super robotoman can do​
Public opinion is difficult to measure because
What’s the answer for all the questions
Please help please need answer