polSarijessstmomasri
polSarijessstmomasri polSarijessstmomasri
  • 22-10-2015
  • Mathematics
contestada

A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?

Relax

Respuesta :

skyepie159
skyepie159 skyepie159
  • 22-10-2015
i think it is 5 pounds because then it is a unit price
Answer Link
peanut0125othb0i peanut0125othb0i
  • 21-12-2020

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

unit price = total price ÷ number of units per packag

Answer Link

Otras preguntas

what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?