drogo13
drogo13 drogo13
  • 21-10-2015
  • Mathematics
contestada

trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost

Relax

Respuesta :

ronlover101
ronlover101 ronlover101
  • 21-10-2015
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
Answer Link

Otras preguntas

the ratio of pens to pencils in carlos case is 4:5 he has 16 pens how many pencils does carlos have
John is a farmer who wants to keep his soil as productive as possible. Which of these actions would help him achieve this goal? excessive irrigation crop rotati
beth has made 12 cupcakes.This is 30% of the cupcakes she must make.How many cupcakes must she make?
the ratio of pens to pencils in carlos case is 4:5 he has 16 pens how many pencils does carlos have
A proposed law is called a
A jar contains 18 apple lollipops, 7 strawberry lollipops, and 10 grape lollipops. Irvin randomly selects a lollipop, gives it to his brother, and then randomly
4x-2y=12 -4x-9=54 How can you order a ladder?
What are some ways that propaganda posters were used to influence americans behavior during world war 1
seven cakes cost £2.10 how much do ten cakes cost
solve for g : 2g-m=5-gh