pookie1193 pookie1193
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

Barbara went ice skating. It cost $5.85 to rent the skates, $2.50 for nachos, and it cost $1.95 per hour to skate. If she skates for 2 1/2 hours, how much does she spend?

Relax

Respuesta :

Gewwonabon
Gewwonabon Gewwonabon
  • 25-10-2017
5.85+2.50+1.95 x 2.5=13.225
Barbara spends $13.23. Hope I helped.
Answer Link

Otras preguntas

Greg combined different weights of fertilizer, soil, and compost to make 29 kilograms (kg) of potting soil for some plants. The weight of fertilizer was x kg. T
Asap need help please !!!!!!!!!!
What are complementary pigment colors?
What happens to the electric field around a single charge when another charge is added to the system?
Why did joining the american cause have the potential to alienate lafayette and disgrace his family?
Which passage most effectively uses transitions? A. We humans are self-centered creatures or consider ourselves to be the center of the world. Still, even f
What president purchased Louisiana from France
The label on the cars antifreeze container claims to protect the car between -40C and 125C. To convert Celsius temp to Fahrenheit temperature, the formula is C=
What does it mean to say that cells are specialized
The lone pair of electrons in the ammonia allows the molecule to