how do you do a 4 pound bag of sugar contains 454 one teaspoon servings and cost 3.49. A batch of muffins uses 3/4 cups of sugar. How many batches can you make if you use all the sugar what is the cost of sugar each

Relax

Respuesta :

48 tsp in cup, 3/4 cup
48/4= 12 12×3=36 tsp
454/36= 12 r 6 = 12 batches
3.49/12.6= .276. 28 cents per batch

*If your allowed to round up then it's 13 batches at 27 cent per batch.