qv33ntrinity11 qv33ntrinity11
  • 25-08-2017
  • Mathematics
contestada

15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce

Relax

Respuesta :

Sherlock22122
Sherlock22122 Sherlock22122
  • 25-08-2017
You can set this up as a proportion.

6058.50 x
————– = —
15 1

Cross multiply

15x = 6058.50

Divide by 15

x = 403.90

$403.90 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Help me with english please
what political reasons Government intervention in markets​
Specifically describe the design process for an Android phone application.
calculate 40cm as a percentage of 3.5m​
factorise the following 55x²+85xy
Drug-resistant populations of microbes arise when a. synergy between medication occurs b. exposure to drugs causes mutations that produce resistance c. resistan
Which of the following is an ethical issue that affects the pharmaceutical industry?
3) Why Earth's Moon cannot retain an atmosphere and Saturn's moon and Titan can?
Which equations are true? Choose all answers that apply: Choose all answers that apply: (Choice A) A 0=(-x) + x0=(−x)+x0, equals, left parenthesis, minus, x, ri
Select the correct answer. Which of these numbers are 11 units from 0 on the number line? A: 0 B: +11 C: -11 A. A and B B. A and C C. B and C D. C only