bigboy5
contestada

a store has apples on sale for $3 for 2 lb how many pounds of apples can you buy for $9 if an apple is approximately 5 oz how many apples can you buy for $9 explain your reasoning

Relax

Respuesta :

you can buy 6 lbs of apples for 9$ because 3*3=9, and 2*3=6 and it maintains a constant rate of change(random term that doesn't really apply but still works)9lb=144 oz...144 divided by 5 is 28 apples with change left over.
.
 
i had a problem similar to this one ill help u out
for each student . There are 18 students in his class Part A Round each fac
25 years old businessman disappears from hotel in mexico
Before revealing her haircut to jim, Della says “please God, make him think I am still pretty.” How does Jim feel about Della after he discovers her new haircut
What is the difference for 43-17?
What problems did returning african american soldiers face after world war 1?
In what way was Latin America impacted by the Great Depression? A. Exports from Latin American countries increased. B. US investment money increased