Which of the following pricings has the lowest price per ounce? 29¢ per ounce $2.19 for 8 ounces $3.61 for 13 ounces $1.55 for 5 ounces

Relax

Respuesta :

Find the money for one ounce. 2.19/8=0.2737. 3.61/13=0.2776. 1.55/5=0.31. The lowest number is $2.19 for 8 ounces at .2737$ for one ounce. Hope this helps! ;)