dc4341493 dc4341493
  • 25-05-2017
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 6 apples for $2.75. Jerry wants to buy 1 more apple at the same unit price. How many cents will he pay?

Relax

Respuesta :

nitenurse nitenurse
  • 25-05-2017
2.75 divided by 6=.4583333333333.  So if you round up to the closest cent it would cost 64 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What does the Earths troposphere protects us from?
The product of the first and last digit is equal to 48 The sum of the last two digits is greater than 7The sum of the first two digits is equal to 9
How Do I Write an Anonymous Letter?
what is answer to x+10=-13  what does x equal
Why is the pizza box square the pizza circle and the slices triangles
How many atoms are there in 90.2 grams of selenium?
If x = - 2 and y = 3, what is the value of - x∧- y? the answer is 1/8. how?
how many times dose 24 go into 3
Does the phrase "Dar de comer al perro" mean "to feed the dog" or "to give the dog something to eat"?
Find the solution to the following equation by transforming it into a perfect square trinomial. x2 – 12x = 13        {46, 55}