A store has two different sizes of ice cream on sale this week. The smaller container costs $3.87 for 48 ounces. The larger container costs $6.42 for 128 ounces. Which ice cream costs less per ounce? Show or explain how you found your answer.

Relax

Respuesta :

The 6.42 for 128 oz is cheaper. You do 3.87/48=0.08 per oz
6.42/128=0.05 per oz
The $6.42 for 128 ounces is cheaper.
$3.87/48=0.08 per oz
$6.42/128=0.05 per ounce