elijahM elijahM
  • 21-05-2017
  • Mathematics
contestada

Joe went to the grocery store with $10 in his pocket. He wants to purchase as many 12-packs of soda as he can. One 12-pack costs $2.80. How many can he buy?

Relax

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2017
he can buy 3 packs of 12
Answer Link
IAmNoScholar
IAmNoScholar IAmNoScholar
  • 21-05-2017
He can only buy three 12-packs of soda. $2.80 * 3 = $8.40. If you were to buy another one it would be $11.20. So you the answer is three.
Answer Link

Otras preguntas

is the following relation a function? (1 point) yes no
Which graph represents the solution to this inequality?
who settled in the southern colonies and why
Please help me with this question, I don't understand this material.
where is DNA found in eukaryotic cells?​
consider the points ​
How to find the voltage(B Aab) in series parallel circuit? ​
Point R is online segment QS. Given RS = 6 and QR= 14. determine the length QS.
To legally operate a temporary Emergency Child Care Operation, you must apply and be approved through the Child Care Regulation division of the Texas Health and
mary bought 4 1/4 pounds of grapes and 5 3/4 pounds of cherries. he paid $1.34 a pound for the grapes and $1.74 a pound for the cherries. how much more did brya