A contractor purchases 4 dozen pairs of padded work gloves for ​$58.56 SheShe incorrectly calculates the unit price as ​$14.64 per pair for the expense report. What is the correct unit​ price? What is the​ error?

Relax

Respuesta :

She multiplied 14.64 by 4.
But there are 4 dozen making it 12*4=48 gloves
the correct unit price is 1.22 per each pair where as she calcualted the price of 12 gloves as 14.64