hectorrosario93
hectorrosario93 hectorrosario93
  • 23-02-2015
  • Mathematics
contestada

An 8- pound bag of apples costs $17.50.What is the unit price?

Relax

Respuesta :

jeremy0506 jeremy0506
  • 23-02-2015
It doesnt tell us how many apples there are to a pound, so presumably it is asking for a price for pound, which would be 17.50 divided by 8, or 2.1875 per pound. However, since we are talking money here, the correct answer would be $2.19
Answer Link

Otras preguntas

The effects of nicotine on the body involve _____. a. Neither the sympathetic nor the parasympathetic b. Both the sympathetic and parasympathetic ANS c. Just
Complete the description of what happens to a figure when the given sequence of transformations is applied to it: (x,y) → (-x,y); (x,y) → (0.6x, 0.6y);(x, y) =
Q6: What is the measure of 2 if 1 is (2x - 3) and 2 is (8x)?
A pet store has 10 puppies that are breed A and 10 puppies that are breed B. The weights of the puppies to the nearest pound are shown in the dot plots. Which s
What is the value of c
5/4 - 1/3 - 1/2? What i the answer
ABCD what is the area of the trapezoid
Is it gramar or grammar? Thanks :)
12.09 kcal of energy is added to 45 grams of water at an initial temperature of 23.4°C. What is the final temperature of the water?
Find the 86th term of the arithmetic sequence 18,21,24