A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs 3.49 which package is a better deal and why

Relax

Respuesta :

the better deal is the 16 ounces for 79 cents because it is 5 cents an ounce
while the 32 ounce bag is 11 cents an ounce