shamyiablanden14
shamyiablanden14 shamyiablanden14
  • 22-02-2017
  • Mathematics
contestada

If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

Relax

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-02-2017
1 dozen eggs = 12 eggs

1.35 / 12 = 0.1125.....so the unit cost = $ 0.11 (11 cents) per egg
Answer Link

Otras preguntas

Gandhi is best known as a(n) ___.
Simplify (2 − + 1) + 5 and find its value for a = -2.
Suppose that for a typical FedEx package delivery, the cost of the shipment is a function of the weight of the package measured in ounces. You want to try to pr
can someone help me asap!! am timed right now​
how would you categorize this text? lyrics, poetry, both​
What initated Cuba’s rebellion against Spanish rule?
Solve -6 - 4(-3) - 2 + 1 a.6 b.3 c.-3 d.-6​
Why would you want to see the Dome of the Rock in Jerusalem?
Nora: Oh, you wouldn’t understand. Go in to them, I will come in a moment. [MRS. LINDE goes into the dining-room. NORA stands still for a little while, as if to
If carpet costs $11 a square yard including padding and installation, what would it cost to carpet a room measuring 14ft. by 20ft? (Note: 3 feet = 1 yard) Round