ArjanS82594 ArjanS82594
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

2 1/2 yards of ribbon cost $3.25. Find $/yd.

Relax

Respuesta :

AkashH30505 AkashH30505
  • 25-10-2022

Given that 2.5 yards of ribbon cost $3.25, then,

cost of 1 yard would be

3.25/2.5

= $1.3

The cost per yard is $1.3

Answer Link

Otras preguntas

what words from the middle ages start with the letter y
How do I solve 4x + 3y=0 & 2x + y = -2 using substitution
A  5 gallon mixture contains 40% acid. A 3 gallon mixture contains 50% acid. What percent is obtained by putting the two mixtures together?
did mostly quakers settle in connecticut colony
what is the value of m in 13m=52 a/65 b/4 c/5 d/39
An airplane flew for 8 hours at an airspeed of x miles per hour (mph), and for 7 more hours at 325 mph. If the average airspeed for the entire flight was 350 mp
your body makes more carbon dioxide when you run than when you sit still why
Calculate the discriminant.x2 + 2x – 2 = 0
the square root of 4,356 is an integer. without a calculator , determine what the integer is by eliminating possibilities.
whats 416 divided by 4?