Brian needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 12 forks for $1.12. Brand B has a box of 25 forks for $2.69.Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.Round your answers to the nearest cent.Unit price for the Brand A forks:Unit price for the Brand B forks:s] for each fork$for each forkThe better buy:Brand ABrand BNeither (They have the same unit price)

Relax

Respuesta :

Given

Brand A

12 forks for $ 1.12

Then, the unit price is:

[tex]\frac{1.12}{12}=0.0933[/tex]

Unit price for the Brand A forks: $0.093

Brand B

25 forks for $2.69

So, the unit price is:

[tex]\frac{2.69}{25}=0.1076[/tex]

Unit price for the Brand B forks: $0.11

Finally, the better buy based on the unit price is: Brand A