LesliH475313 LesliH475313
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

At a local market, 3 apples and 2 pears cost $2.70. Three apples cost the same as 4 pears. Type a system of equations to find the cost for one apple and the cost for one pear.

Relax

Respuesta :

PriyanshZ611103 PriyanshZ611103
  • 25-10-2022

Data:

Apple: A

Pears: P

3A+2P=$2.70

3A=4P

to find the cost for one apple:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!!!
I need help with these questions,please. Please. Please.
What does it mean if a nation has a high dependency rate
what time is 120% of 60
I don’t know how to do this can someone help me ? For 3 and 4
What kind of energy is used when throwing a baseball? When you catch the ball, is the energy gained or lost? Enter your answer in the space provided. plzz help
If you multiply a number by 0.5, what will the result would be
What did the Pacific Railroad Act of 1862 do? Check all of the boxes that apply. Established the Union Pacific RailroadEstablished the Central Pacific Railroad
You go to a new movie that everyone is raving about. however, you are not enjoying the movie at all, and, in fact, you feel that this is the worst movie you hav
Can someone please help me with this question