al80387
contestada

Autumn buys eggs and apples at the store.
~ She pays a total of $34.14.
~ She pays a total of $5.76 for the eggs.
~ She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.
WRITE and SOLVE an equation that can be used to determine x, and how much each bag of apples costs.

Relax

Respuesta :

azii1
6x + 5.76 = 34.14


34.14 - 5.76 = 28.38

28.38/6 = 4.73. X = 4.73


CHECK. 6 (4.73) = 28.38 + 5.76 = 34.14

The equation will be 6x + 5.76 = 34.14. And each bag of apples costs will be $4.73.

What is the solution to the equation?

The distribution of weights to the variables involved that establishes the equilibrium in the calculation is referred to as a result.

Autumn buys eggs and apples at the store.

  • She pays a total of $34.14.
  • She pays a total of $5.76 for the eggs.
  • She buys 6 bags of apples that each cost the same amount.

Let x be the amount of each bag of apples. Then the equation will be

6x + 5.76 = 34.14

Simplify the equation, then the value of x will be

6x = 28.38

x = $4.73

Thus, each bag of apple costs will be $4.73.

More about the solution of the equation link is given below.

https://brainly.com/question/545403

#SPJ2