christiansedoh81
christiansedoh81 christiansedoh81
  • 23-06-2022
  • Mathematics
contestada

5 ice creams cost 6.50 pounds. How much do 11 ice creams cost​

Relax

Respuesta :

abigailparis05 abigailparis05
  • 23-06-2022

Answer:

14.30

Step-by-step explanation:

6.50/5=1.3

so one ice cream is 1.30 pounds

1.30X11=14.3

so 11 ice creams is 14.30 pounds

Answer Link

Otras preguntas

How do societies organize ways to produce distribute and consume goods
Find the 200th derivative of f(x) = xe−x.
Which person is credited with introducing the concept of supply and demand?
how are the partial products 2000 and 150 related to 2150
In which part of a ballad is diction employed as a repetitive technique
For the following reaction, identify the substances being oxidized and reduced (including their oxidation numbers), the oxidizing agent, and reducing agent. CH
What is the answer for 13y-2b= 15y?
Markers are sold in boxes,packs or single markers each box has 10 packs. Each pack has 10 markers draw a picture to show two ways to buy 276 markers
How does acid precipitation cause rocks to weather faster?
49,000 rounded to nearest 10,000