queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Relax

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

32 divided by 6 is what
This is a liquid fuel derived from plant materials.
Can you guys please help me !!!
How is Jim's gift to Della an example of irony? A. Della and Jim learn that they, not their presents, are the real gifts. B. Neither Jim nor Della actually ex
In the second half of the 1800s, which development led to the other three? (1) expansion of political machines (2) growth of American cities (3) development o
Which of the fallowing is a even number 25, 28, 31, 37
Sydney is cutting the crust from the edges of her sandwich. The dimensions, in centimeters, of the sandwich is shown. Which expression represents the total peri
Which forms of income are included in the income-based method of calculating GDP?
how would i do this?
Which Chemical cycle involves the process of photosynthesis? A. Water cycle B. Nitrogen Cycle C. Carbon Cycle