charisboateng
charisboateng charisboateng
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

5. Which deal is the better deal

5 Which deal is the better deal class=
Relax

Respuesta :

lolzo
lolzo lolzo
  • 23-04-2022

Answer:

THE 18 oz CONE IS BETTER VALUE, AS YOU GET MORE FOR A CHEAPER PRICE.

Step-by-step explanation:

work out the worth for 1oz of each ice cream cone.

$6.60 / 18 = 0.37 (to 1 decimal place)

$4.75 / 12= 0.40 ( to 1 decimal place)

Answer Link

Otras preguntas

Which term can be defined as "rule by a few individuals"? A. democracy B. monarchy C. anarchy D. aristocracy Unsubscribe · Rep
Why did scribes become more important as Sumer grew?
a passenger plane is flying above the ground. Describe two components of its mechanical energy.
How can individuals join or support the world bank
What would most likely happen to a unicellular organism if it was exposed to a hypotonic solution for an extended period of time? It would shrivel and shrink. I
What type of character best describes odysseus
How did voting rights affect the African American during the civil rights act
i want an poem on jal hi jivan hai
True or false? You should use your conclusion to summarize your main points and show how they support your main argument
find the equivalent to x^7