aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Relax

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. 6 – 3(2x – 4) = 2(1 + x) A. -2 B. 0 C. -1 D. 2
Why is it important to convert rates to the same units before comparing them
3. What is the least common multiple that Valerie can use to add three fractions with denominators of 6, 8, and 9?
A 5.0 g lead bullet is fired into a fence post. The initial speed of the bullet is 210 m/s, and when it comes to rest, half its kinetic energy goes into heating
when did Madagascar break away from the south america african part of Gondwanaland
What is the difference between a independent and dependent variable?
Geometric sequence help
What year did Economies begin
If you were called by a reporter and ask questions about a celebrity patient what would u say over the phone
What value of x will make 2x-6=3x+1-x-7 true?