emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Relax

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

Determine the number of atoms of O in 60.1 moles of Fe₂(SO₃)₃.
A botanist observes within a wild population of sunflowers 34 tall plants, 12 medium-height plants, and 54 short plants. Sunflower height follows incomplete dom
Adapalene có tác dụng gì
ASAP!! Please help me out here ​
I can’t solve plz help me ...
10 extra points to answer quick​
Reciprocal of 2 (1/7) is _​
Think about the consequences Ghost faces as a result of his decision to steal a pair of running shoes. Do you think that the way that Coach punishes him is fair
find the shaded area...
Help help help help help