ellablanton2008
ellablanton2008 ellablanton2008
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of 16 cupcakes at berrys bakery including $1.86 sales tax is $26.18 what is the cost of one cupcake not including sales tax?​

Relax

Respuesta :

sm1383 sm1383
  • 25-01-2022
Each cupcake cost $1.52

26.18 - 1.86 = 24.32

24.32/16 = 1.52

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

how do you find surface for volume?​
what is 4x minus 7 factored​
Where do dogs come from
2x + 3y greater than or equal to 10
Question 15 (1 point) Theme: Life depends on interactions within and between systems. Emergent properties are the result of interactions between the components
In a class of 40 students, 15 offer physics, 20 offer history and 3 offer both physics and history. How many student offer neither physics nor history?​
PLEASE HELP ME , GET ON HONOR ROLL PLEASE NEED YOUR HELP A plant is already 11.00 meters tall, and it will grow 9 centimeters every month. The plant's height, H
Attention to the environmental forces that create, contribute to, and address problems in living is not fundamental to social work.
Whats 67 divided by 3509
Your city is represented in a coordinate plane where each unit represents 1 kilometer. The library is at (−2, −2), the post office is at (2, 2), and your house