Lunar07
Lunar07 Lunar07
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $1.56 for 12 ounces. Brand Y costs 2¢ more per ounce. What is the cost of 15 ounces of Brand Y?

Relax

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-01-2022

Answer:

ok so if its 12 ounces that means that y cost 24 more so

1.80 then it goes up by 3 ounces to 15

3*2=6

1.80+0.06=

1.86

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

what weather variable is a direct result of the force of gravity on earth's atmosphere?
what is 24/16 in simplest form?
Which of the following statements on the innovations created by ancient cultures is true? A. The Incas focused on innovations in transportation, while the Aztec
What is the significance of D-Day?
What is greater? 5/8 or 4/6?
Mark the statement correctly if it describes the geography of Mongolia and the surrounding regions. A. The Gobi is northeast of Mongolia. B. The modern-day na
use sedimentary in a sentence
what bigger 5qt or 10 pt
this civilization began around 2500 b.c. and was the largest of the worlds first civilization
What document was created to limit the King's power in England?