kiarahcole kiarahcole
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$26.45. What is the unit price of the pairs of socks​?

Relax

Respuesta :

rcd2tw46y6
rcd2tw46y6 rcd2tw46y6
  • 25-10-2021

Answer:

$5.29 per pair of socks

Step-by-step explanation:

26.45/5=5.29

Answer Link

Otras preguntas

What are the medical terms for meiosis?
Multiplying a trinomial by a trinomial follows the same steps as multiplying a binomial by a trinomial. Determine the degree and maximum possible number of term
A student wants to test the hypothesis that fertilizer improves the growth rate of grass seeds. To test this hypothesis, the student put the same amount of gras
Equations with parentheses may require the use of the distributive property to be solve. True False Can someone please help me!!
Where in a data table should units of measurement be shown?
Factor each expression. Problem: g^2 - 9 Answer: (g + 3) (g - 3)
What is the volume of a rectangular prism that is 35 meters by 15 meters by 22 meters?
Let f(x) = 3x + 5 and g(x) = -4x + 7 find (f o g)(-4)
whats the best example od an adaptation
Which sentence uses apostrophes correctly? Since my shoes are at the bottom of Mr. Carter’s pond, may I wear your’s? The student’s lounge is a popular place to