JoJo paid $6 for 3/5 pounds of cheddar cheese. She wants to know the price of 2 pounds of the cheese.

What is the price per pound?

I'm sorry, I'm so bad at math.

Relax

Respuesta :

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

3/5 lbs = $6

2 lbs = $x

(6*2’) / 3/5 (cross multiply)

12 / 3/5 = $20