The cost of making a cake is $9. The Baker wants to make a profit of $ 9 per cake and the cake is to be cut into 36 pieces, what is the selling price of each piece?

Relax

Respuesta :

$9+$9=$18
36/18= 0.5
Each piece= $0.50

Answer:

  • $0.50

Step-by-step explanation:

Given

  • Cost price = $9

Selling price of the cake is:

  • $9 + $9 = $18

Selling price of each piece:

  • $18/36 = $0.50