Callie had $24.65 to spend on groceries. After buying 6 potatoes, she had $18.95 left. If each potato costs the same amount, what is the price of one potato?

Relax

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 potatoes=24.65-18.95=5.70 $

cost of 1 potato=5.70÷9=0.95 $