GraGal600463 GraGal600463
  • 25-09-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of coffee costs $14.99. What is the cost per ounce?

Relax

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 25-09-2021

Answer:

$0.94 per ounce

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

14.99/16=0.936875

Answer Link

Otras preguntas

a sloth travels about 7 feet every minute generate the set of ordered pair for the ratio relationship between the total distance traveled y and the number of mi
What number is halfway between 8.20 and 8.30
Based on Hamilton's argument (In Federalist 78), what would be the danger of allowing congress to determine the constitutionality if their acts? How does this f
Guy’s pleaseeee help
Your showing your buyers a house that clearly has a second-story addition. What important thing do you need to find out from the sellers?
raina drove 12 laps on a race track. each lap was the same length. if she drove a total of 39.6 mi what was the length of each lap? write your answer in yards.
He treated them with ______________ _________________.(generous)
How do you write 3.866 x 10^15 in standard form?ASAP BRAINLIST ​
how can we change the habit of leaving everything for tomorrow?​
PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE U A LOT OF POINTS AND BRAINLIEST :D