aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Relax

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

Which uber's stakeholders are most concerned?
An Independent group experiment or between-subjects experiment comparing four treatment conditions produces 20 scores in each treatment condition. How many indi
what is e-reputation?
What should investors consider when planning for their retirement?
Technology does not succeed or fail based solely on what?
find the midpoint of (0, 4) and (2, -2)
What tone does Welles use in his response the panic caused by the radio broadcast of the war of the worlds
set of promises between two or more parties the performance of which the law expects, the breach of which the law provides remedies.
Which types of motor vehicle collisions present the greatest potential for multiple impacts? A. Lateral and rollover.B. Frontal and rotational.C. Rear-end and r
A 2003 survey of attorneys found that _____ of attorneys polled said that online affaires were the leading cause of divorce?