Question 1 of 22
Klay's lunch cost $6. This is $2 less than Ella's lunch cost. How much did
Ella's lunch cost? Select the correct solution method, using x to represent the
cost of Ella's lunch.
A.
NIX
= 6. Multiply both sides by 2. Ella's lunch cost $12.
B. 2x = 6. Divide both sides by 2. Ella's lunch cost $3.
C. x + 2 = 6. Subtract 2 from both sides. Ella's lunch cost $4.
O D. X-2 = 6. Add 2 to both sides. Ella's lunch cost $8.

Relax

Respuesta :

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Because it says Klay lunch cost is $2 less than Ella's.

==> Ella's - $2 = Klay's

==> x-2=6

plus both side by 2

so the answer is $8