ss82021 ss82021
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

Vanessa bought some cupcakes and brownies at the school bake sale.

She bought 25 items in total and spent $40.

Each cupcake costs $2 and each brownie costs $3.

Relax

Respuesta :

Jordanmh
Jordanmh Jordanmh
  • 25-03-2021

Answer:

6 brownies and 2 cupcakes.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

ILL GIVE YOU 100 POINTS BUT YOU HAVE TO MARK ME BRAINLIEST BUT YOU DONT HAVE TO!!!
Awnser ASAp plz awnser do in 10 mins plz ASAP
what are the process involved in shifting cultivation
Answer the best you can please :)
Choose the simplified answer for this expression. 3m + 7 - 8 + 7m A: 10m - 1 B: 4m + 15 C: 10m + 15 D: 4m + 8
Create a class called Drive. It should have instance fields miles and gas which are both integers. Another instance field, carType, is a String. The constructor
Kyra observed that 85% of the students at a library liked reading mystery stories. If 30 students at the library did not like reading mystery stories, the numbe
Help me!!!!! I will give brainliest to the person who does it first and correctly.
(Please help me!!). The period before Europeans arrived in the late 1400s Write a short paragraph explaining how the peoples in the Americas were affe
factorise [tex]x^{2}[/tex] - 9