Guilavogui91 Guilavogui91
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

For a 3 1/2

mile trip, a taxi charges $17.50. How much does the taxi charge per mile?

Relax

Respuesta :

iwillsolvetheproblem
iwillsolvetheproblem iwillsolvetheproblem
  • 24-03-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

17.5/3.5=5

Answer Link
LaneyCakes
LaneyCakes LaneyCakes
  • 24-03-2021

Answer:

$5 per mile!

Step-by-step explanation:

You are trying to find the unit rate,

17.5 ÷ 3.5 = 5

You can check this by..

5 x 3 miles = $15

Half of 5 = 2.5

15 + 2.5 = $17.50

Answer Link

Otras preguntas

Graph the inequality a < 1.6. On a number line plssss
How do I solve!!!!!!!!!! plsss
Quel âge avez-vous? How old are you? py 5. (Nicole) (5) 6. (ils) (62) The verb avoir is used to express age. Quel âge avez-vous? (How old are you?) J'ai vingt-h
A crepe recipe calls for 2 eggs, 1 cup of flour and 1 cup of milk. How much flour would you need if you use 5 eggs?
Why shouldn’t you keep your emergency fund money in your checking account?
Research is all about?​
What relationship exists between angles x and y
What is the Define of parable and give an example
Identify the structure of the following sentence. Though Mike spends most of his time studying, he also likes painting; however, I like football more than anyt
p/3<-6 help me please