manasangreddy4215 manasangreddy4215
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 3 bags of dog food cost $9.75. How much Marco spend on 5 bags of dog food?

Relax

Respuesta :

riemaa
riemaa riemaa
  • 23-03-2021

Answer:

$16.25

Step-by-step explanation:

9.75/3 = 3.25

So therefore 1 bag costs $3.25.

$3.25 × 5 = $16.25

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a substance?A. airB. alloyC. soilD. seawaterE. carbon​
Why does the United States give economic aid?
Z4 = Z5 so A//B True or False
What is 6 2/3 • -4 1/5
Ebony's bank balance first reached $400 on Day 4. The last day her balance was $400 was Day 8. Look at the picture. Brainliest Answer. Only answer if your 100%
use the subsitution method to slove the system of equations.Choose the correct ordered pair. x+3y=9 y=x-5
What game is this? helpppppp
What is output by the following code segment? int x = 11; int y = 11; if (x != y ) { System.out.print("one"); } else if (x > y) { System.out.print("two"); }
Juan bought 7.8 pounds of seedless red grapes for $2.85 per pound. How much did Juan spend on seedless red grapes?
What do Figure One and Figure Two reveal at the end of the play? a The people of Maple Street are actually the monsters. b Their plan to land on Maple Street