reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Relax

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

Explain how you can find the missing number in 3 4/5 divided by ( blank) equals 2 5/7.
Which were major causes of conflict between Native Americans and white settlers in the 1800s? Choose all answers that are correct. a. the common Native American
Which is a sentence fragment? a. Balancing on the beam, she didn't fall. b. After dinner, we watched TV. c. Rosa attended the lecture. d. Answered your e-ma
how do you figure out how many valence electrons an element has?
The document that served as a basis for passing laws on the Plymouth colony was called what?
John Locke's political philosophy stressed
How do facts in a memoir differ from facts in other types of nonfiction?
Divide 33 photos into two groups so the ratio is 4 to 7
what was Egypt's greatest asset in trading
Why did the allies attack civilian and military targets in Japan