msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Relax

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

A force of 64 N is applied to an 8 kg. Mass. What is the acceleration of the mass.
where does most of the evaporation happening within the water cycle occur
3 divided by what equals 6
Why is it important that energy-releasing reactions take place in living organisms?
a piece of lumber leans against a wall. the top of this 40 foot piece of lumber touches a point on the wall that is 36 feet above the ground. find to the neares
The __________ shoe department is on the other side of the store. A. mens' B. mens C. men's
10 yards<360 inches true or false
An increase in savings __________.
if the dimensions of a prism are 9 3 and 15 what is the surface area
Critics of the U.S. response to terrorism prior to 9/11 claimed all of the following except,... the U.S. borders were too loosely regulated civil rights are fun