bmthgem100 bmthgem100
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Beth bought six candy bars for a total of $16.80. How much
did each candy bar cost?
Write and solve a multiplication equation to find out how much each candy bar
cost.

Relax

Respuesta :

richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 26-01-2021

Answer:

16.80 divided by 6 equals 2.8

Answer Link

Otras preguntas

A rectangle's length is three times its width.  Let w denote the rectangle's width.  What polynomial represents the rectangle's area?
Help with line equations?
Convert 2000 g/l to the unit g/ml
Which of the following is a simile? a. The blood was alive, like the dog. b. No matter how fast he runs, the wet feet Will freeze the harder. c. He should no
How much force is needed to move a box to an acceleration of 1.5 m/s^2 and a mass of 50 kg?
What Does "Bun in the Oven" Mean?
Please tell me what is a Tonal Language?
A can of drink is in the shape of a cylinder. The can has a radius of 4cm and a height of 15cm. Calculate the volume of the cylinder. You must include the corre
What did John Mitchell tell the Senate about Richard Nixon?
solve for g -a=gs   g=