dumplengsyt dumplengsyt
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for
$1.76? Explain how you got your answer.

Relax

Respuesta :

Breeze2020
Breeze2020 Breeze2020
  • 25-01-2021
13.13,,,,explanation 5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13
Answer Link

Otras preguntas

The forces acting on a falling leaf are
Let (2x-12) degrees represent the measure of an acute angle. What are the possible values of x?
Can u Simplify this problem???!? 3t-7t+14t
What phase of matter is unable to transfer heat by convection
What happens to an object when an unbalanced force acts on it?
Find the solution to the following equation by transforming it into a perfect square trinomial.* x2 + 2x = 8
What was the extent of the Russian Empire's expansion between the 9th century and the end of the 17th century?
I have some white and black marbles in a box. There are 30 white marbles. There are 14 more white marbles than black marbles. How many black marbles do I have?
did nicodemus have more faith at the end of jesus' life (just yes or no)
Why does a CPU need Thermal Grease?