Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much Jann earns each hour he works?

Hint: Earnings ÷ hours worked = unit rate (earnings per hour)

1Points
A
$15 per hour

B
$45 for 2 hours

C
$60 for 3 hours

D
$80 for 5 hours

Relax

Respuesta :

Answer:

A $15 per hour

Step-by-step explanation:

60/4=earnings per hour

15= earningsper hour

Answer:

₹15 per hour

PLEASE MARK ME AS A BRAINLIEST