ebs02
ebs02 ebs02
  • 25-11-2014
  • Mathematics
contestada

A pineapple costs $5.04. Together one banana and one pineapple cost the same as 13 bananas. What dose one banana cost? Please work.

Relax

Respuesta :

TylerYang TylerYang
  • 25-11-2014
5.04 + b = 13b                   b is cost of the banana 
-b               -b
5.04 = 12b
$0.42 = b
Answer Link

Otras preguntas

Consider the expression −2 + 5a + b + 2a − 5b. Which term can be combined with 5a because they are like terms? –2 b 2a –5b
What is 6.666666667 as a improper fraction?
How were plantations and cash crops connected to the slave trade?
Justify why the predator/prey relationship is a community level interaction.
What are the positive and negative impacts of living near a sea?
Why is it critical to provide proper treatment for minor and moderate sports injuries within the first 48 hours after sustaining the injury? A. It means the ath
Answers: AB // EH FB // AB AB // HG DH // FG
When flying over arrowwood national wildlife refuge, a pilot should fly no lower than?
why were shermans troops so excited about entering south carolina during the civil war
Which explains what happens to a warm air mass at an occluded front? A. Cold air trapped between two warm air masses is pushed upward and cut off from t