Apples cost $1.89 per pound. What equation shows the relationship between total cost (t), price (p), and pounds purchased (n)?

1.89 = nt

n⁄t = 1.89

1.89t = n

t = 1.89n

Relax

Respuesta :

Answer:

[tex]t(n) = 1.89n[/tex]

Step-by-step explanation:

From the given information

  • 'p' denotes 'price per pound'

i.e. p = 1.89

  • 'n' denotes the 'number of pounds purchased'
  • 't' denotes the 'total cost '

Therefore, the equation becomes

[tex]t(n) = pn[/tex]

as

[tex]p=1.89[/tex]

so

[tex]t(n) = 1.89n[/tex]

Verification:

If you want to purchase 1 pound apple

i.e.

[tex]n=1[/tex]

Total cost would be:

[tex]t(1) = 1.89 (1)[/tex]

t = $1.89 per pound