oofcodybyrd oofcodybyrd
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

if you bought 5 apples for $2. What is the cost for 1 apple

Relax

Respuesta :

ashanty314492
ashanty314492 ashanty314492
  • 24-11-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

you divide the 2 by 5 because they two dollars is being spread throughout the 5 apples. 2 divided by 5 is 0.40

Answer Link

Otras preguntas

When elements combine to form compounds, do their properties change?
what is the more common name for an angle measurer
The BLANK of a plane figure is the number of non overlapping square units or a given size that exactly covers the figure
When elements combine to form compounds, do their properties change?
Solve and explain the inequality problem 13x +-7(-2+x) is greater or equal to 4x + -10
What is £56 divided in a ratio of 5:3
How did the United States acquire part of Samoa?
How would you factor out 8w-6w^3?? I have a math test tomorrow and went completely blank. :(
Condition with frequent incidents of sudden, involuntary deep sleep is what?
The sum of the BLANK of the plane figure is called the perimeter